Публікації
Україна має зосередитися на запобіганні корупції, а не покаранні
Корупційна практика в Україні лежить в основі системи, яка дозволяє владним групам мирно співіснувати за рахунок розподілу привілеїв та рент. Вирішення проблеми має бути комплексним.

Як перемогти корупцію: «секрети» країн світу
Світовий досвід боротьби з корупцією дуже різноманітний: від заохочень до смертної кари. У будь-якому разі, на будь-який з варіантів викорінення корупції нашій країні знадобиться не один рік для отримання перших обнадійливих результатів.

Які органи в Україні борються з корупцією
Президент Зеленський закликав українців дзвонити в НАБУ і повідомляти про корупцію. Утім, до протидії корупції в Україні залучена низка органів. Нагадуємо, чим займаються САП, ДБР, Вищий антикорупційний суд та інші.
 

Корупційні дії Андрія Геруса ведуть Україну до енергетичної прірви та залежності від Москви

12 лист. 2019
18 вересня Верховна Рада України ухвалила поправку до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії», реєстраційний номер 1084, якою  відкрила можливість імпорту  електроенергії з країн, які не є членами Європейського енергоспівтовариства, тобто з Російської Федерації  та Білорусі.

Ініціював цю поправку народний депутат України від Політичної Партії «СЛУГА НАРОДУ» Андрій Герус. Дії Геруса напряму свідчать про те, що він є прямим лобістом інтересів олігарха Ігоря Коломойського. Завдяки цій поправці, з 1 жовтня розпочався імпорт електроенергії з Росії, яку здійснює компанія «Юнайтед Енерджі», підконтрольна Ігорю  Коломойському. Найближчим часом імпорт ЕЕ з Росії може досягти 30%, що, фактично, знову зробить нас залежними від РФ.

Сьогодні російська електроенергія, яка має більш дешевшу ціну, ніж українська, прямує на феросплавні заводи Ігоря Коломойського. В собівартості витрат цих підприємств вартість електроенергії складає 40-50% — саме тому Ігорю Коломойському потрібна дешева електроенергія, яку й забезпечив Андрій Герус своєю правкою.

Раніше пан Герус стверджував, що імпорт займе не більше 1% ринку. Але в листопаді імпорт займає 16- 18% (!!!) вільного ринку електроенергії. За жовтень, в середньому за добу, імпортувалося 4,1 млн кВт-год, але в листопаді стався потужний стрибок імпорту — тепер за добу в Україну поставляється з Росії 12 млн кВт-год. електроенергії. В ніч з 4 на 5 листопада було здійснено рекордне постачання з Білорусі та Росії  — 1,216 МВт.

Через потужний імпорт електроенергії «Укренерго» зупинив українські енергогенеруючі компанії — теплові електростанції (ТЕС) і виробників з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Збитки наших ТЕС, в тому числі й  державної «Центренерго», тільки за одну цю ніч складають близько 5 млн. грн.

Через імпорт електроенергії «Енергоатом» змусили продавати свою електроенергію на балансуючому ринку, де ціна значно нижча. Більш того, «Енергоатомом» зможе отримати  свої гроші від проданої на балансуючому ринку електроенергії тільки через місяць. Щоб покрити касові розриви «Енергоатому» доведеться брати кредити й платити по ним чималі відсотки.  Враховуючи, що «Енергоатом» це державне підприємство – матимемо прямі збитки держави Україна.

Крім цього, держава втратить ще й внаслідок обмеження ВДЕ – відповідно до Закону України «Про ринок електроенергії», державі доведеться заплатити за електроенергію з відновлюваних джерел енергії, яку ті виробляли, але яка залишилася незатребуваною через імпорт. Скандальна поправка Геруса — це не тільки збитки держави, це ще й розбалансування української енергосистеми. А якщо імпорт електроенергії в Україну буде продовжуватися – це загрожуватиме крахом  української енергосистеми.

Мало того, імпорт електроенергії може ще й істотно зрости — поставки ЕЕ з РФ та Білорусі може обійняти 33% українського ринку. Наші «Енергоатом», ТЕС, та інші підприємства змушені будуть зупинятися, що неминуче призведе до суттєвого зниження надходжень до бюджету країни. Наслідки можуть викликати негативну ланцюгову реакцію – масові звільнення енергетиків, ТЕС змушені будуть закуповувати меншу кількість вугілля. А вже це неминуче призведе до проблем й вугільної галузі, де сьогодні і так складна ситуація – за 9 місяців видобуток енерговугілля впав на 10%, а на державних шахтах – аж на 25%.

Запроваджений А. Герусом  імпорт електроенергії завантажує не українських, а російських енергетиків та шахтарів, а також збільшує надходження до бюджету РФ. Тобто Герус працює на збільшення потужності країни, яка воює з Україною, та є країною-агресором.

Все це дає право наголосити, що перебування Геруса на посаді глави комітету з енергетики є неприпустимим — він є зрадником державних інтересів, якого необхідно терміново притягти до кримінальної відповідальності та судити.

Електроенергію в Україну продає компанія «Інтер РАО» — російський монополіст, яка управляється другом Путіна Ігорем Сєчіним, що своєю чергою є фігурантом санкційних списків США та Канади (за агресію проти України). Якщо ми купуємо електроенергію у цієї компанії, то даємо сигнал міжнародному співтовариству щодо можливості  скасування міжнародних санкцій проти Російської Федерації та наближених до її президента осіб.

І наостанок.

Росія багато разів використовувала енергетику як інструмент шантажу України. Газ — найяскравіший цьому приклад. Зараз росіяни так само використовують й електроенергію: спочатку Росія захопить третину нашого ринку, трохи почекає, а коли наші ТЕС і ВЕД законсервують, а блоки АЕС виведуть з роботи — знову шантажуватиме Україну відключенням електроенергії, вимагаючи військово-політичних поступок. Невже цього ніхто не бачить, а наслідки ніким не прораховуються?

Єдиний шлях вирішення цієї проблеми – ухвалення закону, який заборонить імпорт електроенергії з РФ і Білорусі. Відповідні законопроекти вже підготовлені, залишилося вибрати найкращий й ухвалити його в Раді. Це необхідно зробити в першочерговому порядку й на  наступному сесійному тижні.  А в оперативному плані — рішенням РНБОУ чи Кабміну необхідно терміново прийняти документи, що призупинять імпорт електроенергії з РФ і Білорусі.
« назад